Kiedy adoptować psa ze schroniska?

adopcja psa ze schroniska

Nikogo nie dziwi dziś już adopcja psa ze schroniska – termin ten przyjął się całkiem dobrze w środowisku osób nastawionych na polepszanie komfortu życia zwierząt i chętnie stosowany jest również przez potencjalnych nowych właścicieli. Warto wiedzieć, że adopcja jest czynem wymagającym odpowiedzialnego podejmowania decyzji. Dobrze jest również zaplanować ją w czasie.

Teoretycznie adopcja psa ze schroniska możliwa jest w dowolnej chwili, bo w schroniskach na nowe domy czeka bardzo wiele zwierząt. W praktyce jednak bardzo często lepiej jest poszukać idealnego momentu na to, aby pies trafił do naszego domu; niektóre chwile bowiem sprawdzą się w tym kontekście lepiej aniżeli inne. Sprawdźmy, w jakim czasie adopcja jest najrozsądniejsza.

Wakacje – czy to dobry czas?

piesSporo osób decyduje się na adopcję w czasie wakacji. Jest to dobra opcja, o ile pamiętamy o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim raczej w tym okresie musimy nastawić się na psie podrostki – małe szczenięta zwykle znalazły domy, zaś te, które pozostały w schroniskach, zwyczajnie podrosły. W tym okresie adopcja psa ze schroniska to zwykle przygarnięcie albo psiego podrostka, albo psa dorosłego. Co więcej, wakacje to czas wyjazdów – jeśli więc jakieś planujemy, to psa weźmy dopiero po ich zakończeniu. W innym przypadku może mieć on problemy z zaaklimatyzowaniem się. Jeśli jednak mamy wolne i jesteśmy w domu, to faktycznie wakacje mogą być dobrym momentem na nowego towarzysza życia.

Co ze świętami?

Często pies gości w naszym domu na święta, zwykle bożonarodzeniowe. Oczywiście nie ma w tym nic złego, a często adopcja psa ze schroniska w tym okresie pozwoli mu przebywać w godnych warunkach zwłaszcza w obliczu srogiej zimy. Niestety często jest to również okres, kiedy adopcje obarczone są dodatkowymi wymogami z uwagi na wielu nieodpowiedzialnych ludzi przygarniętych zwierzęta w porywie serca czy w formie prezentu. Tymczasem adopcję zawsze trzeba dokładnie przemyśleć i przedyskutować z domownikami. Warto też pamiętać, że pies pozostanie z nami po świętach oraz w czasie wakacji – musimy mu wtedy zorganizować opiekę albo zabrać go ze sobą na wyjazd.

Co z pracą?

Czasami zastanawiamy się, jak pogodzić adopcję psa ze schroniska z chodzeniem do pracy. Na dobrą sprawę warto wziąć np. dwa tygodnie urlopu, aby pomóc psu w przystosowaniu się do nowych warunków. To świetny czas na poznanie czworonoga, nauczenie go zachowywania czystości czy po prostu wpojenie zasad obowiązujących w domu. Warto jednak w tym okresie przyzwyczajać go również do samotności, aby powrót do pracy nie był dla niego szokiem wyzwalającym lęk separacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *