Historia gier liczbowych w Polsce

lotto przez Internet

Nie ma chyba żadnej osoby w naszym kraju, której nazwa lotto jest obca. Niemal każdy zetknął się z tą grą liczbową, a większość choć raz próbował szczęścia skreślając własne numery. Choć dziś gra cieszy się nieco mniejszą popularnością niż jeszcze kilka lat temu, to nadal posiada duże grono wiernych fanów. Nie wszyscy wiedzą jednak, że lotto posiada długą i bogatą historię, którą naprawdę warto poznać.

Pierwsze kroki

Wiele czasu upłynęło, zanim można było kupić kupon lotto przez Internet, początki wyglądały zupełnie inaczej. Loterię niezmiennie od jej startu organizuje Totalizator Sportowy, działanie w Polsce rozpoczęła już w 1957 roku. Zanim sieć kolektur oplotła cały kraj wymagane było naprawdę wiele czasu. Po pierwszym roku funkcjonowania struktura liczyła 17 oddziałów, które stale rozwijały punkty sprzedaży. Oferta, którą skonstruował Totalizator Sportowy już w tamtym okresie była bardzo bogata. Poza głównym dużym lotkiem, który wtedy funkcjonował jako Toto-Loto dostępnych było wiele innych wariantów. Co ciekawe główna gra niewiele różniła się od jej współczesnej wersji i celem wszystkich niezmiennie było skreślenie szczęśliwej szóstki. Bardzo popularne były zakłady wzajemne, gdzie obstawiało się wyniki rozmaitych dyscyplin sportowych, najczęściej poszczególnych lig piłkarskich i żużlowych. Niesamowitym z dzisiejszej perspektywy był fakt, że zakupione kupony były wysyłane specjalnymi listami za pośrednictwem poczty, do ich opłacania funkcjonował nawet specjalny znaczek.

Wykorzystanie technologii

Największym skokiem technologicznym było rozpoczęcie nadawania transmisji z losowania szczęśliwych numerów za pośrednictwem telewizji. Przełomowym okazał się rok 1973, gdy wystartowały transmisje ze studia telewizyjnego, które na stałe zostało siedzibą losowań. Wcześniej sytuacja przedstawiała się bardzo różnie i wykorzystywano rozmaite sale kinowe czy ośrodki kultury. Dużym progresem było także wprowadzenie bębnowej maszyny losującej, która zastąpiła system, w którym numery znajdowały się na niewielkich karteczkach. Wykorzystywanie nowych technologii rozpoczęło się na dobre od połowy lat dziewięćdziesiątych, gdy podjęto decyzję o przejściu na system online. Kolejny duży krok nastąpił już w XXI wieku, gdy pojawiła się możliwość zakupu kuponu lotto przez Internet bez wychodzenia z domu. Najpopularniejsza gra Totalizatora Sportowego odegrała i nadal odgrywa ważną rolę w życiu naszego kraju, dlatego warto poznać kilka faktów z jej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *