Najpopularniejsze rodzaje przynęt twardych

wobler

Miłośnicy spinningu korzystają z różnych rodzajów przynęt sztucznych i choć dziś większą popularnością cieszą się przynęty typu miękkiego, to wciąż bez problemu znajdziemy wędkarzy, którzy nad wodę nigdy nie wybiorą się bez kawałka twardej blachy typu obrotówka lub wahadłówka. Oczywiście dobór konkretnego rodzaju przynęty w największym stopniu zależy od rodzaju wód, na których wędkujemy oraz rodzaju ryby, jaką chcemy złowić, niemniej jednak niektóre rodzaje przynęt mają zastosowanie uniwersalne. To one zapewnią nam sukces, gdy inne rodzaje bardziej specjalistycznych sztucznych przynęt zwyczajnie zawiodą. Przykładem takiej uniwersalnej sztucznej przynęty typu twardego może być markowy wobler, który choć twardy, może skusić nawet te drapieżniki, które preferują miękkie przynęty.

Woblery

przynęta twarda - woblerTo klasyczny przykład sztucznej przynęty typu twardego. Wobler swoim wyglądem przypomina żywą rybkę, co ma sprowokować drapieżnika do ataku. Na rynku znajdziemy wiele typów tego typu przynęt. Najpopularniejsze z nich to woblery jednoczęściowe, tonące i pływające, przeznaczone do prowadzenia tuż pod powierzchnią wody lub na określonej głębokości. Markowy wobler zapewnia brania niemal na każdych wodach, czego nie zapewni nam praktycznie żadna sztuczna przynęta typu miękkiego. Oczywiście, jeśli dobierzemy odpowiednią przynętę, szansa na sukces będzie większa, ale gdy nam to nie wychodzi, klasyczne, twarde woblery wydają się najskuteczniejsze. Ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie ten rodzaj przynęt polecany jest początkującym spinningistom. Oczywiście dobre woblery praktycznie zawsze znajdują się również na wyposażeniu najbardziej doświadczonych wędkarzy.

Wahadłówki

To rodzaj twardej przynęty wykonanej z kawałka malowanej lub czystej blachy, którą można dodatkowo ozdobić kolorowym sznurkiem czy piórkiem, co ma zachęcić rybę do podjęcia brania. W odróżnieniu od woblerów trudno w tym przypadku wskazać określony sposób prowadzenia przynęty. Ta wędruje w wodzie za każdym razem inaczej, a sukces połowu jest pochodną przypadku i umiejętności danego wędkarza.

Obrotówki

To trzeci z popularnych rodzajów przynęt twardych. Obrotówki, podobnie jak wahadłówki wykonane są z kawałka blachy, w odróżnieniu od tych pierwszych dodatkowo wyposażone są w specjalne skrzydełko, które porusza się w czasie prowadzenia przynęty w wodzie, co ma pomóc w zwabieniu drapieżnika i zachęceniu go do ataku. Obrotówki, podobnie jak wahadłówki mogą być dodatkowe zdobione chwostem, czyli piórkiem lub kolorową nitką, która ma przyciągnąć uwagę ryby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *