Co jest najważniejsze w rejestratorach trasy?

rejestratory samochodowe

Popularność małych kamer instalowanych zwykle na przedniej szybie samochodu wyraźnie wzrasta. Z jednej strony jest to efektem wyraźnego spadku cen na tego typu urządzenia – obecnie najprostsze rejestratory trasy kupimy już za niecałe 100zł. Z drugiej strony przejawem zapobiegliwości kierowców, którzy w razie wypadku lub innego drogowego zdarzenia chcą mieć twardy dowód potwierdzający swoją niewinność lub materiał pozwalający na zidentyfikowanie sprawcy, który zbiegł z miejsca wypadku/kolizji drogowej.

Tym co sprzyja popularyzacji rejestratorów samochodowych jest również brak precyzyjnych regulacji prawnych, które nie zabraniają prywatnym użytkownikom korzystania z tego typu urządzeń.

Rejestratory samochodowe – najważniejsze cechy i parametry techniczne

rejestratory samochodoweJeśli zdecydujemy się na kupno nowego rejestratora trasy szukajmy urządzeń spełniających określone parametry techniczne. Tylko takie urządzenia pozwolą nam na nagranie filmu, który rzeczywiście może stać się dowodem w sądzie lub przynajmniej wartościowym materiałem dla policji poszukującej sprawcy danego zdarzenia drogowego. Na co zatem zwracamy największą uwagę? Po pierwsze, liczy się rozdzielczość zapisu filmu – im wyższa, tym bardziej szczegółowy obraz i tym łatwiej o identyfikację osób lub pojazdów, które znalazły się w oku kamery. Druga sprawa to kąt widzenia kamery. Podobnie jak w przypadku rozdzielczości, im większy tym lepiej.

Ważne jedynie, aby obraz nagrywany przez kamerę nie był za bardzo rozciągnięty. Trzecia sprawa, to oferowany przez rejestratory trasy format zapisu obrazu oraz dedykowany dla urządzenia nośnik zapisu danych. Zwykle są to karty pamięci MicroSD o zróżnicowanej pojemności. Pojemność kart obsługiwanych przez konkretny model urządzenia może być różna. Dla zapisu 2-3 godzin obrazu w rozdzielczości HD wystarczająca powinna być karta 16GB, choć oczywiście kupić możemy rejestrator trasy obsługujący karty 32GB lub nawet 64GB.

Gigabajty danych

Wybierając konkretny model urządzenia zwróćmy także uwagę na sposób jego instalacji w samochodzie. Typowe rejestratory trasy posiadają uniwersalną przyssawkę, jednak w tańszych modelach taka przyssawka może być gorszej jakości i z czasem zacznie się odklejać od szyby – dokupić przyssawkę pasującą do konkretnego modelu rejestratora, zwłaszcza do jednego z tańszych modeli, wcale nie jest tak prosto. Nowoczesne rejestratory wyposażone są także w szereg innych funkcjonalności. Przykładem może być wyświetlacz z dotykowym ekranem, dzięki któremu możemy szybko przejrzeć zarejestrowany przez kamerę filmik lub zmienić opcje ustawienia kamery, co w urządzeniach bez takiego wyświetlacza, jest dosyć kłopotliwe, zwłaszcza w trakcie jazdy samochodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *