Co to jest przyłbica spawalnicza?

przyłbice spawalnicze

Wykonywanie prac spawalniczych wymaga stosowania specjalistycznego sprzętu chroniącego wzrok oraz twarz spawacza przed poparzeniem, a także przed dymem czy zbyt intensywnym światłem. Takim sprzętem ochronnym są właśnie specjalne przyłbice spawalnicze, czyli rodzaj maski zakładanej na część twarzową głowy, zaopatrzonej w specjalny rodzaj wizjera – szybkę przyciemnianą lub samościemniającą, co zależy od konkretnego modelu przyłbicy.

Najprostsze modele przyłbic spawalniczych pozwalających na realizację podstawowych, stosunkowo prostych prac, na przykład na budowie lub w warsztacie samochodowym. Posiadają stale przyciemnioną szybkę-wizjer, w związku z czym, taką przyłbicę przykłada się do twarzy tylko w momencie spawania (przy normalnym świetle przez wspomniany wizjer niczego nie widać). Bardziej zaawansowane technicznie, a przez to sporo droższe przyłbice spawalnicze samościemniające się, wyposażone są w wizjer wykonany ze specjalnego rodzaju materiału reagującego na intensywność światła – gdy światło jest bardzo intensywne (w momencie wykonywania spawu) wizjer przyciemnia się, gdy światło ma średnią lub niską intensywność, szybka rozjaśnia się. Zastosowanie tego typu rozwiązania to wielkie ułatwienie w pracy spawacza. Przyłbica wyposażona w taki wizjer nie musi być co chwile ściągana z twarzy, co w zdecydowany sposób zwiększa komfort pracy, jednocześnie pozytywnie wpływając również na jej efektywność. Oczywiście stosowanie przyłbic spawalniczych z wizjerami samościemniającymi nie jest wymagane przy wykonywaniu każdego rodzaju spawów, zwłaszcza gdy są to nieskomplikowane prace prowadzone na świeżym powietrzu, jednak w pewnych okolicznościach, stosowanie tego typu zabezpieczeń wydaje się więcej niż wskazane.

Przyłbice spawalnicze to nieodzowny element wyposażenia każdej osoby zajmującej się spawaniem. Bez przyłbic wykonywanie jakichkolwiek spawów odbywało by się „na ślepo”, a przez to realizacja specjalistycznych, precyzyjnych prac, była by po prostu niemożliwa. Warto podkreślić, że dzięki zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń w postaci filtrów i dmuchaw doprowadzających do wnętrza przyłbicy świeże, oczyszczone powietrze, współcześnie spawacze mogą pracować w naprawdę ekstremalnych warunkach, na przykład przy znacznym zadymieniu lub w oparach toksycznych gazów. Co prawda taki nowoczesny sprzęt jest stosunkowo drogi, ale biorąc pod uwagę specyfikę pracy oraz związane z nią ryzyko dla zdrowia, a nawet życia spawacza, nie warto oszczędzać przy jego zakupie, szczególnie gdy spawacz pracuje w pomieszczeniach zamkniętych na trudnych w obróbce materiałach. Więcej informacji o niezbędnych w bezpieczeństwie pracy przyłbicach znaleźć można na tej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *