Jeśli narzekasz na stałe dolegliwości bólowe w okolicach kręgosłupa, bolą Cię stawy kolanowe, stawy skokowe lub nadgarstki, zapewne prędzej czy później otrzymasz od swojego lekarza rodzinnego skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne. Jednym z najbardziej popularnych zabiegów tego typu są zabiegi fizykoterapii, czyli zabiegi polegające na oddziaływaniu na ludzkie ciało różnymi rodzajami fizycznych bodźców zewnętrznych. Zwykle jest to pole magnetyczne, prąd elektryczny, skrajnie niska temperatura, ultradźwięki itp. Gama stosowanych bodźców jest niezwykle szeroka i stale powiększa się o kolejne pozycje. Skuteczność działania wielu z nich została potwierdzona w sposób naukowy i cieszy się bardzo dużą popularnością jako jeden z wartościowych elementów wspierających proces kompleksowej rehabilitacji człowieka.
W związku z tym, że sama fizykoterapia nie wymaga od pacjenta wkładu własnego w postaci ćwiczeń fizycznych, jest to doskonały sposób rehabilitacji osób ciężko chorych i tych w podeszłym wieku. Oczywiście efekty fizykoterapii będą znacznie większe, gdy same zabiegi zostaną wsparte przez aktywność fizyczną i inne formy rehabilitacji pacjenta. Niektóre zabiegi fizykoterapii są jednak niewskazane dla osób cierpiących na pewne rodzaje schorzeń, dlatego dobór odpowiedniego zestawu zabiegów dla danego pacjenta zawsze powinien być skonsultowany z jego lekarzem prowadzącym. Co prawda same zabiegi nie są w żaden sposób inwazyjne, jednak zabiegi galwanizacji czy krioterapii mogą być niewskazane dla pewnych, szczególnych grup pacjentów, ze względu na swoją specyfikę działania.
Fizykoterapia w każdej swojej formie zawsze jest sposobem na niesienie ulgi pacjentom, a równolegle, także próbą wzmocnienia ich mięśni – w przypadku niektórych rodzajów zabiegów. W związku z tym, tego typu zabiegi dedykowane są niemal dla wszystkich osób, które uskarżają się na stałe bóle stawowe, zwłaszcza bóle kręgosłupa oraz bóle mięśniowe (wiele osób chwali efekty krioterapii, która na pewien czas uśmierza objawy bólowe lub redukuje je do minimum). Fizykoterapia jest zatem taką formą rehabilitacji, z której korzystać mogą zarówno osoby stosunkowo młode – nawet dzieci – osoby w wieku średnim, a także pacjenci w wieku emerytalnym. Nieinwazyjne zabiegi nie powodują dyskomfortu, nie wymagają również specjalnego przygotowania medycznego pacjenta, co tylko wpływa na upowszechnienie się tego rodzaju zabiegów. Niestety bez dodatkowego wsparcia innych form rehabilitacji same zabiegi fizykoterapeutyczne przyniosą jedynie krótkotrwały, ale zawsze odczuwalny i kojący efekt.