Imiona na bierzmowanie

metoda montessori

Nie zawsze było tak, że każdy posiadał imię i nazwisko i na tej podstawie go identyfikowano. Imiona mają długą tradycję i były zawsze indywidualnym określeniem danej osoby, co jest opozycją nazwiska, które przecież jest utożsamiane z całym rodem, rodziną.

W Polsce można wyszczególnić kilka typów imion pod względem jego pochodzenia. Część z nich ma typowo słowiańskie korzenie, część wywodzi się z chrześcijaństwa, a jeszcze inna część jest zapożyczona z zupełnie obcych języków.

Znaczenie imion

Od najdawniejszych czasów, wierzono że imię jest utożsamiane z wewnętrznymi cechami osobowości człowieka. Bardzo wyraźnie widać to na przykładzie imion staropolskich, które odbijały świat wartości, uczuć oraz wierzeń dominujących w społeczeństwie.

Waleczność była utożsamiana z imieniem Bronisław czy Bronimir, cnotę jaką jest bohaterskość podkreślało imię Sławomir. Na uczciwość wskazywały imiona: Miłodziad, Babierad, Bożydar, Chocian, Miłowan.

Tak można by jeszcze długo wymieniać. Natomiast kolejnym rodzajem imion są te, które powstały na podstawie nazw pospolitych, a mianowicie od nazw roślin czy zwierząt. Jako przykład można podać: Barana, Kozieła, Czyża bądź Kłosa.

Niektóre z imion uwypuklały charakterystyczne cechy w fizjonomii oraz fizyczne danego człowieka takie jak, krzywą wargę, różne tęczówki oczu, plamkę na skórze, bądź na włosach, duży nos, czy niespotykany kształt twarzy. Za przykład posłużą mi takie imiona jak: Białek, Czarnosz, Gęba, Krasna, Rus.

Imiona na bierzmowanie

Dominująca wiara w danym społeczeństwie bardzo często determinuje nadawanie imion. W przypadku chrześcijaństwa imiona będą pochodzić od świętych bądź postaci wymienionych w Biblii. W tym przypadku można dokonać nawet podziału na imiona starotestamentowe takie jak: Adam, Ewa, Michał czy Abraham oraz nowotestamentowe: Jakub, Jan, Andrzej, Bartłomiej. Dodatkową trudność sprawia wybór imienia do bierzmowania. Z założenia muszą to być imiona świętych. Praktycznie każde imię ma swojego przedstawiciela wśród świętych choć warto sprawdzić czy wybrane imię do bierzmowania jest święte.

Spotykane są również imiona, które swoją genezę mają w mitologii: Apollo, Filon, Herakles, natomiast obecnie popularne jest nadawanie imion wywodzących się z literatury współczesnej: Diana, Kora, Ismena lub od gwiazdy znanych z muzycznych estrad bądź kina. Za przykład można podać Elvisa czy Kevina.

Jak widać historia i pochodzenie imion zdeterminowane jest przez bardzo wiele dziejowych czynników, do których zaliczyć można dominującą wiarę w danym społeczeństwie, historię, cechy personalne danej osoby czy wzorce jakimi są obecnie celebryci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *