Inteligentny dom – sprytny sposób na zaoszczędzenie czasu

sterowanie bezprzewodowe

Aktualnie ludzie cierpią na chroniczny brak czasu. Ciągle się gdzieś śpieszą lub za czymś gonią, co często odbija się na ich codziennych obowiązkach. Wiecznie zestresowani i rozkojarzeni, wybitnie nie mają już głowy do pamiętania o tak trywialnych czynnościach, jak zamykanie za sobą drzwi czy wyłączenie telewizora. Na szczęście obecnie nie muszą się tym martwić – wystarczy, że zdecydują się na sterowanie bezprzewodowe, korzystając z idei inteligentnego domu.

Co warto wiedzieć w temacie?

sterowanie bezprzewodowe
Sterowanie bezprzewodowe w inteligentnym domu.

Inteligentny dom to zintegrowany system, który pozwala na zarządzanie konkretnym budynkiem z pewnej odległości. Jego pomysłodawcami byli Amerykanie, a pierwsze tego typu technologie wiązały się z ogromnymi kosztami. Dziś na sterowanie bezprzewodowe własnym mieszkaniem może pozwolić sobie niemal każdy.

Na system składa się szereg sensorów oraz czujników, dzięki którym może sprawować pieczę nad całym domem. Zwykle posiada on bardzo wiele różnych funkcji, a warto dodać, że dzięki rozwojowi nowych technologii, kolejnych opcji wciąż przybywa. Z wykorzystaniem sterowania bezprzewodowego życie codzienne staje się dużo łatwiejsze, a powtarzalne czynności, o których zdarza się często zapominać, przestają spędzać sen z powiek.

Co daje inteligentny dom?

Aby zarządzać swoim mieszkaniem, potrzebujesz komputera, tabletu lub smartfona. Co więcej, sterowanie bezprzewodowe nie tylko umożliwia sprawowanie kontroli nad domem z dowolnego miejsca, ale i pozwala uniknąć nieestetycznej plątaniny kabli, przeciągniętych po domu. Co ważne, system będzie wykonywał wszystkie czynności, które zostaną wcześniej zaplanowane. W razie potrzeby może się wśród nich znaleźć chociażby zraszanie trawników (program sprawdzi uprzednio warunki pogodowe i włączy się tylko wtedy, gdy prognozy nie będą przewidywać opadów), wyłączanie sprzętów RTV i AGD czy włączenie alarmu w razie zagrożenia. Gdyby natomiast jednemu z domowników przypomniało się o czymś już po wyjściu z pracy, za pomocą systemu bezprzewodowego może wprowadzić potrzebne zmiany w programie zarządzającym.

Jeśli mieszkańcy zaplanują kilkudniowy wyjazd, mogą włączyć funkcję, dzięki której system będzie imitował czynności, wykonywane przez nich na co dzień, by z zewnątrz wydawało się, że wciąż są obecni na terenie domu.

Inteligentny system zarządzania zadba także o odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach. Za jego pomocą da się także sterować muzyką oraz skontrolować oświetlenie. Właściwie zaprogramowane lampy włączą się, kiedy ktoś wejdzie do pokoju, a w niektórych inteligentnych domach można ustawić efektowne sceny świetlne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *