Karnisze sufitowe w aranżacji wnętrz

karnisze sufitowe

W aranżacji wnętrza znaczenie ma niemal każdy detal. Ważne są nie tylko podstawowe meble, ale również z pozoru banalne drobiazgi, jak grzejniki, czy parapety. Charakter pomieszczenia jest ściśle uzależniony od ilości światła, które je wypełnia. Jasne, mocno oświetlone miejsca pobudzają, zwiększają aktywność, natomiast te o przytłumionych źródłach światła sprawiają wrażenie bardziej przytulnych i nastrojowych. Bardzo ważny jest także wygląd okna i to, jak jest zagospodarowane.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na ocieplenie wnętrza i okna są firany oraz zasłony. Szeroka i długa firana powiększy małe okno, co pomoże optycznie poszerzyć pokój. Karnisz, na którym jest powieszona zasłonka to jeden z tych elementów, który musi dobrze współgrać z resztą wystroju. Na rynku znaleźć możemy kilka rodzajów karniszy, z czego każdy daje nieco inny efekt. Dzielą się na karnisze sufitowe, drążkowe i linkowe.

Zanim wybierzemy karnisz, musimy zastanowić się dobrze, co pasuje do naszego okna i jaki sposób montażu będzie w danym przypadku odpowiedni. Istnieją cztery sposoby mocowania: do sufitu, ścian bocznych, nad oknem i bezpośrednio na nim. Karnisze sufitowe najczęściej występują w postaci szyn (pojedynczych, lub podwójnych). Modele drążkowe z reguły mocuje się na ścianie, rzadziej na suficie. Modele przykręcane do ramy okiennej służą do wieszania tzw. zazdrostek, które z reguły zdobią okna kuchenne.

Dużą zaleta karniszy sufitowych jest możliwość ich precyzyjnego dopasowania, ponieważ łatwo dają się przyciąć (możemy to zrobić w sklepie, lub w domu zwykłą piłką). W przypadku modeli drążkowych ich długość z reguły narzuca producent, choć niektóre drewniane karnisze także da się skracać (zwłaszcza te, które mają stosunkowo małą średnicę w przekroju). Wersje metalowe, ze zdobieniami, zawsze są produkowane w określonych rozmiarach, których nie da się już zmienić.

W doborze karniszy ważny jest nie tylko rozmiar okna i wystrój wnętrza, ale przede wszystkim odległość między sufitem a oknem. Jeżeli jest niewielka (a tak bywa najczęściej w np. blokach), wówczas jednym sposobem na estetyczne zasłonięcie okna jest zastosowanie karniszy sufitowych, które zasłonią okno od samej góry. Tego typu szyny są dość płaskie i nie rzucają się w oczy, dzięki czemu łatwo je wkomponować w ogólny wystrój wnętrza. Kolor karniszy sufitowych możemy dobrać tak, aby zlewał się z barwą sufitu, co dodatkowo zakamufluje szyny. Dzięki temu cała aranżacja będzie lekka, a samo okno optycznie powiększone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *