Które buty narciarskie są najlepsze

buty narciarskie nordica

Rekreacyjna jazda na nartach jest przyjemnym, ogólnorozwojowym sportem. Sprzęt amatorski do zjazdów jest tańszy od profesjonalnego, ale wciąż wymaga uszczuplenia swojego portfela. Warto jednak zdecydować się na te dyscyplinę sportu, choćby ze względu na piękne górskie krajobrazy.

Podstawą wyposażenia każdego narciarza są oczywiście narty i buty oraz kask ochronny (koniecznie!). Dobór odpowiednich butów ma bardzo ważne znaczenie, niektórzy nawet uważają, że większe od samych nart. Wiele początkujących sportowców raczej nie przywiązuje wagi do butów i kupuje to, co akurat jest pod ręką. Można to wytłumaczyć po prostu niższą ceną takich słabych modeli, niczym innym. Nie warto jednak przesadnie oszczędzać na tym elemencie, ponieważ ma on wpływ na nasze samopoczucie i pewność jazdy. Najlepsze są markowe buty narciarskie Nordica, które są projektowane zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Jeżeli ktoś ma bardzo ograniczony budżet, niech lepiej zainwestuje w solidne buty narciarskie Nordica, a narty po prostu wypożycza tuż przed zjazdem. Tak robi spora część początkujących sportowców. Lepiej mieć bowiem pod ręką własne obuwie i pewność, że nie były wcześniej noszone przez innych narciarzy. W wypożyczalniach można również dostać buty, ale nigdy nie mamy pewności jaki poziom higieny reprezentował poprzedni wypożyczający.

Dlaczego lepiej wybierać markowe buty? Ze sprzętem narciarskim jest podobnie, jak z innym obuwiem sportowym. Różnica między zwykłymi „chińczykami”, a butami narciarskimi Nordica leży w jakości zastosowanych materiałów oraz w samym sposobie produkcji. Materiały w markowych modelach są dużo bardziej wytrzymałe (dotyczy to zwłaszcza tworzywa sztucznego). Wewnątrz znajdują się tkaniny i gąbki zaawansowane technologicznie, które zapewniają stopom ciepło, ale też dobrze odprowadzają wilgoć. W zwykłych butach stopa się poci, jest zamknięta w plastikowym termosie, co może nawet prowadzić do odparzenia. W butach narciarskich Nordica ten problem jest zminimalizowany. Trzeba jednak zawsze pamiętać o dokładnym wietrzeniu butów po treningu, aby nie utraciły swoich właściwości, dobrze wyschły i służyły tak samo dobrze podczas kolejnych zjazdów.
Niezwykle istotny jest sposób zapinania obuwia. Od niego zależy to, czy stopa będzie odpowiednio unieruchomiona w bucie. Tanie modele mają zapięcia, które często się odłamują, nie trzymają odpowiednio, rozpinają się lub wysuwają. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas szybkiego zjazdu i uniemożliwia złapanie równowagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *