Meble dziecięce – czym się kierować przy ich wyborze?

karnisze sufitowe

Aranżacja pokoju dla dziecka jest niezwykle trudnym przedsięwzięciem, w którym każda decyzja musi być ściśle przemyślana i szczegółowo przeanalizowana. Dlatego stojąc przed zakupem mebli dziecięcych, nie możemy kierować się wyłącznie ich wyglądem zewnętrznym czy ceną zakupu. Ważniejsze są bowiem inne kwestie, takie jak choćby funkcjonalność i ergonomia pomieszczenia.

Zanim wstawimy odpowiednie meble dziecięce do swojego mieszkania, musimy dokładnie zastanowić się nad ich rozmieszczeniem, zwracając szczególną uwagę na takie utrudnienia, jak skosy czy drzwi i okna. Niezwykłym ułatwieniem na tym etapie może być narysowanie planu pomieszczenia na kartce papieru oraz naszkicowanie poszczególnych elementów jego wyposażenia w pomniejszonej skali.

Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze mebli dziecięcych jest bezpieczeństwo naszych pociech. W tym zakresie wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiały, z jakich zostały wyprodukowane interesujące nas zestawy. Ich powierzchnia powinna być gładka, powleczona ekologicznymi, w pełni bezpiecznymi dla zdrowia i życia dzieci farbami, zaś cała konstrukcja na tyle stabilna, aby niemożliwe było ich przechylenie czy uszkodzenie.
Biorąc pod uwagę kwestię związaną z zakupem mebli dziecięcych, na pierwszy plan wysuwa się konieczność zakupu łóżka. Te jak wiadomo, powinno być wygodne, komfortowe, ale również dostosowane do wieku dziecka oraz jego potrzeb. Ciekawą alternatywą w tym zakresie pełnią łóżka rosnące razem z dzieckiem, których zakup stanowi inwestycję na lata. Piętrowe łóżka okażą się świetnym rozwiązaniem w przypadku małych, ciasnych mieszkań. Jednak ich użytkownikami mogą być jedynie starsze dzieci, które nie mają lęku wysokości.

Jednak meble dziecięce to nie tylko łóżko. Rodzice muszą także wziąć pod uwagę sprzęty, które zapewnią dziecku możliwość rozwijania swoich umiejętności, a w późniejszym czasie posłużą jako element ułatwiający odrabianie lekcji. Mowa oczywiście o biurku, które stanowi nieodłączną część składową każdego dobrze przemyślanego pokoju dziecięcego. Aby użytkowanie biurka było komfortowe, konieczny będzie fotel lub krzesło, wyposażone w odpowiednie oparcie, podłokietniki oraz regulowaną wysokość siedziska.

Meble dziecięce to także szafy i komody, które posłużą do przechowywania ubrań, zabawek, książek oraz innych przydatnych smykowi rzeczy. Aby ich użytkowanie było swobodne, konieczna jest stabilność, łatwość wykorzystania oraz dostosowanie do wzrostu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *