Ostatnimi czasy świat oszalał wręcz na wieść o melatoninie – jednej z substancji, która od zawsze niezbędna była do prawidłowych procesów zachodzących w organizmie. Okazuje się, że jej wpływ na ciało człowieka jest o wiele większy niż przewidywali specjaliści, a ona sama może być stosowana jako suplement przy najróżniejszych schorzeniach, które wymagają specjalnego traktowania. Czym jest ta substancja, skąd się bierze w organizmie i jak wpływa na człowieka?
Melatonina jest jednym z hormonów, który jest zarówno produkowany w ludzkim organizmie, jak również w niewielkich ilościach może być do niego dostarczony z codzienną dietą. Podstawowym organem ją produkującym jest zdecydowanie szyszynka, znajdującą się w obrębie mózgu. Badania jednak wskazują na to, że melatonina jest również wytwarzana przez siatkówkę oka czy w szpiku kostnym, a nawet w układzie pokarmowym. Z rzadka można dostarczać jej niewielkie ilości z niektórymi pokarmami, głównie cebulą, miętą, szałwią czy czerwonym winem. Podstawową jednak wartością jest ten hormon, który wytwarza nasz organizm. Nie robi tego jednak regularnie.
Nie bez powodu melatonina zwana jest również hormonem ciemności. Szyszynka zaczyna wytwarzać ją w momencie, gdy wokół nas zaczyna robić się ciemno. W naturalny sposób proces ten został zaburzony przez sztuczne oświetlenie, nadal jednak stymuluje rytm dobowy. To właśnie melatonina odpowiedzialna jest za fakt, że gdy wieczorem robi się ciemno, człowiek zaczyna być senny i kładzie się spać. W prosty sposób prowadzi to do konkluzji, że hormon ten odpowiedzialny jest za regulowanie rytmu dobowego. Warto wiedzieć, że jego poziom może być rozregulowany również w zimie, gdy światła dziennego jest mało – wówczas dochodzi do pojawiania się stanów depresyjnych czy problemów z sennością w ciągu dnia. Oznacza to, że melatonina odpowiedzialna jest również za rytm sezonowy życia człowieka.
Prócz tej najważniejszej funkcji hormon ten przyspiesza również trawienie, wpływa na usuwanie wolnych rodników i opóźnianie procesów starzenia, stymuluje odporność, a nawet może działać przeciwnowotworowo. Melatonina stosowana jest nie tylko przy regulacji zaburzeń snu, ale również w przypadku leczenia farmakologicznego i wspomagającego nowotworów hormonozależnych. Z uwagi na tak poważny wpływ na ludzkie ciało, stosowanie melatoniny dobrze jest uzgodnić z lekarzem – zazwyczaj musi być ona przyjmowana o określonych porach, aby jej stosowanie nie powodowało skutków ubocznych, jak np. powiększanie bezsenności w nocy i senności w ciągu dnia.