Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak optymalizować koszty i jak podnosić jakość swoich produktów lub usług, ale jednocześnie nie podwyższając ich cen. W latach 70-tych ubiegłego wieku przedsiębiorcy zadawali sobie to samo pytanie. Problem był jednak palący – coraz więcej produktów z Chin, które przyciągały niską ceną. Gospodarka świata stanęła na krawędzi. Przed kryzysem uratował ją nowy trend, który zwie się Lean Six Sigma.
Podstawowe zasady Lean Six Sigma
Czym tak naprawdę jest Lean Six Sigma? To specjalistyczny sposób prowadzenia działalności gospodarczej, który optymalizuje koszty produkcji, szukając nowych, tanich rozwiązań. Jednak niskie ceny uzyskuje się nie poprzez obniżanie jakości produktów. Wręcz odwrotnie, Lean Six Sigma to sposób prowadzenia firmy nakazujący dbaniu o jakość. W efekcie otrzymujemy sprawdzony model zarządzania firmą, który ciągle szuka nowych i tanich rozwiązań, jednocześnie dbają co to, aby oferowane usługi lub produkty cechowały się wysoką jakością.
Optymalizacja na trzech poziomach

Zasady metodologii Lean SixSigma są proste. Zanim klienci otrzymają produkt, musi on przejść przez szereg procesów, które uprzednio zostały dokładnie sprawdzone i objęte programem zarządzania. Twórcy mówią o trzech poziomach optymalizacji – Klient, Proces i Pracownik. Na tych płaszczyznach firmy wdrażające Lean Six Sigma skupiają się najbardziej. Już w latach 70-tych potwierdzono, że Lean Six Sigma to metoda zarządzania firmą, która zdobywa rynki. To właśnie na tej metodzie potęgę gospodarczą zdobyły Stany Zjednoczone (jedną z pierwszych korporacji, która wprowadziła Lean Six Sigma był koncern motoryzacyjny General Motors). Z tych metod do dziś korzystają także inne światowe koncerny, chociażby Whirpool czy Kodak. Potwierdza to tym samy, że Lean Six Sigma to niezastąpiony model pracy i dbania o jakość.
Wdrożenie najlepiej powierzyć specjalistom
Jak jednak polski przedsiębiorca nagle ma zmienić wiele przyzwyczajeń w swojej firmie? Do tego potrzeba specjalistów, którzy najpierw ocenią sytuację, a później przygotują firmę do wejścia na zupełnie inne obroty, które nadzorować będzie Lean sixsigma. W naszym kraju powstają specjalne firmy, które specjalizują się w doradztwie firmowym i skupiają właśnie na modelu optymalizacji kosztów przy jednoczesnym podnoszeniu jakości oferowanych produktów i usług. W końcu musimy korzystać z tego, co jest sprawdzone i buduje marki na całym świecie. Dlatego wielu polskich przedsiębiorców sięga po Lean Six Sigma, gdyż to jedyny, sprawdzony sposób na zmiany w firmie, które będą prowadzić do lepszej przyszłości i rozwoju przedsiębiorstwa.