Quadrocopter, hexacopter, octocopter – czym się różnią i który wybrać?

hexacopter

Moda na zdalnie sterowane obiekty latające powoli opanowuje Polskę. Kupujemy wszystko co lata. Od nieskomplikowanych modeli niewielkich, zabawkowych helikopterów po zaawansowane technologicznie drony, które mogą wznieść się na wysokość kilkuset metrów i jako bonus, nagrać film z trasy swojego przelotu. Profesjonalne modele latające coraz częściej wykorzystywane są w zawodowej fotografii, jako użyteczny sprzęt do wykonywania nietypowych ujęć, tworzenia materiałów promocyjnych na potrzeby inwestorów lub do zwykłej zabawy (w przypadku amatorów-hobbystów). A który sprzęt latający będzie najlepszy?

 

Podstawowe rozróżnienie tego typu sprzętu opiera się na podziale konstrukcyjnym. W ofercie sklepów modelarskich i specjalistycznych znaleźć zatem możemy tzw. quadrocoptery, hexacoptery oraz octocoptery. Nazwy tych urządzeń są pochodną liczby wirników, w jakie wyposażony został konkretny model drona. I tak typowy quadrocopter posiada cztery wirniki, hexacopter sześć wirników, a octocopter aż osiem niezależnych wirników. Ilość wirników w przypadku tego typu sprzętu ma znaczenie niebagatelne. Im więcej niezależnych wirników, tym lot dronem może być bardziej precyzyjny. Niestety zwykle wiąże się to również z większym zużyciem energii, zatem urządzenia tego rodzaju muszą być albo większe – tak by unieść większą baterię, albo czas ich lotu ulegnie wyraźnemu skróceniu. Obecnie ze względu na cenę, najbardziej popularne wydają się drony czterowirnikowe. Octocoptery traktuje się w kategoriach sprzętu już w pełni profesjonalnego, a ich ceny sięgają nierzadko kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zawsze możemy sięgnąć po model pośredni. Zaawansowany i w pełni wyposażony hexacopter kupimy już za kilka, maksymalnie kilkanaście tysięcy złotych.hexacopter

 

Wybór konkretnego modelu urządzenia zależy od naszych indywidualnych potrzeb, a także możliwości finansowych. Jeśli dysponujemy niewielką kwotą wolnej gotówki, trudno spodziewać się, że dostaniemy za nią dobrej jakości, w pełni wyposażony quadrocopter, a nawet prosty model hexacoptera. W takiej sytuacji sprzętu latającego należy szukać w kategorii quadrocopterów. Aktualnie jest to kategoria najbardziej rozbudowana i z całą pewnością znajdziemy w niej sprzęt, który będziemy mogli wykorzystać tak do zabawy, jak i wykonywania efektownych zdjęć i filmów nawet ze znacznej wysokość. Jeśli jednak potrzebujesz sprzętu bardziej profesjonalnego, o lepszych parametrach lotu, wybierz nieco droższy hexacopter i wyposaż go w wysokiej jakości sprzęt optyczny – dobrej jakości kamerę z dodatkowym obiektywem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *