Rodzaje smyczy dla psów

smycze dla psów

Każdy pies powinien posiadać smycz, przynajmniej jedną – zazwyczaj w miastach jest wymóg, aby pies pozostawał na uwięzi, a do tego smycz jest niezbędna. Często psy jednak mają kilka smyczy, które zmieniają się wraz z ich wiekiem. Jak jednak wygląda sytuacja, gdy dobieramy smycz dla konkretnego psa? Czy każda smycz jest odpowiednia dla psa w każdym wieku?

Nie warto traktować smyczy jedynie jako dodatku, który jest mało istotny – od jej wytrzymałości czasami może zależeć zdrowie i życie naszego czworonoga. Często bywa również tak, że w standardowych warunkach spacerowych nie można pozwolić sobie na puszczenie psa luzem; w takim przypadku krótka smycz może być męczarnią. Co więcej, smycze dla psów często stanowią również jedną z przyczyn licznych problemów, które właściciele mają ze swoimi czworonogami.

Odpowiednia długość smyczy

smycze dla psów
Smycze dla psów są niezbędne przy każdym spacerze

Pierwszym krokiem w doborze smyczy jest jej długość. Smycze dla psów dostępne są w najróżniejszych wariantach, dlatego wybór dobrze jest przemyśleć. W zasadzie w przypadku każdego psa przydałyby się dwie smycze: długa i krótka; ta pierwsza sprawdzi się tam, gdzie pies może mieć nieco swobody, ale nie może być puszczony luzem, zaś ta druga w momencie, gdy idziemy przez zatłoczony teren. Te dwa rodzaje smyczy dla psów można jednak zastąpić dwie innymi. Pierwsza propozycja to klasyczna, trzymetrowa smycz przepinana, czyli taka, która ma kilka kółek pozwalających na jej skrócenie w razie potrzeby – albo wydłużenie. Druga propozycja to smycz automatyczna, zwana popularnie „flexi” od nazwy marki ją produkującej. Taka smycz jednak polecana jest dla psów dorosłych, które ładnie reagują na komendy i nie ciągną. Dobrze jest też nauczyć się jej obsługi, ponieważ, jak widać na polskich ulicach, bywa to problematyczne. Specjalistyczne rodzaje smyczy to m.in. długa linka do nauki przywołania, starter – smycz z obrożą, przydatna na zawodach, smycz z amortyzatorem, przydatna podczas zawodów jako przypięcie do pasa biodrowego.

Jaki materiał smyczy dla psów?

Warto odpowiednio wybrać materiał, z jakiego zrobione są smycze dla psów. Jeśli będzie on zbyt ostry – np. będzie to nie zmiękczona skóra czy taśma polipropylenowa – możemy spodziewać się na dłoniach bolesnych odparzeń. W takich przypadkach należy zadbać, aby rączka była dodatkowo obszyta np. miękkim polarem. Lepiej zrezygnować z codziennego stosowania smyczy metalowej, bo np. w zimie jej użytkowanie będzie bardzo nieprzyjemne, a dodatkowo w czasie spaceru wydaje on nieprzyjemne dla psiego ucha dźwięki. Dobrze sprawdzi się natomiast smycz z tzw. taśmy rurowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *