W jaki sposób osłonić swój taras?

Projekt domu Flo III G1

Większość Inwestorów wybierając projekt domu jednorodzinnego zwraca uwagę nie tylko na rozmieszczenie pomieszczeń w jego wnętrzu, ale także na jego zewnętrzną część. Decydując się na dom z tarasem warto zastanowić się nad jego odpowiednią aranżacją, a szczególnie nad tym w jaki sposób osłonić swój taras. Zabezpieczenia te pozwolą na pełne korzystanie z jego zalet niezależnie od pogody panującej na zewnątrz, ale także zapewnią przegrodę od ruchliwej drogi czy posesji sąsiada.

Projekt domu HomeKoncept-23

Projekt domu HomeKoncept-23

Jakie zadaszenie tarasu wybrać?

Jeżeli projekt domu nie zakłada, że dach budynku będzie jednocześnie przykryciem tarasu warto zwrócić uwagę na inne rodzaje osłon ochronnych. W zależności od potrzeb, stylu tarasu i domu każdy Inwestor z pewnością znajdzie model odpowiedni do swoich potrzeb. Materiały, których się używa najczęściej to: poliwęglan komorowy, płyty poliestrowe, gonty bitumiczne, dachówki ceramiczne, blachodachówki, szkło i drewno. Wartym uwagi pomysłem wprowadzonym w projektach domów z tarasem jest także zadaszenie w formie zielonego dachu pokrytego roślinnością. Wymienione materiały służą do zbudowania zadaszenia stałego. Jeżeli Inwestor nie jest zainteresowany takim rozwiązaniem, alternatywą są zadaszenia, które bardzo łatwo można zdemontować – parasole oraz markizy tarasowe. Mogą one być również uzupełnieniem zadaszenia stałego. Co ważne, dzięki ich zastosowaniu Inwestor w każdej chwili może zmienić ich ustawienie i w prosty sposób przearanżować swój taras.

Projekt domu Hipokrates

Projekt domu Hipokrates

Boczne osłony tarasowe

Równie ważnym aspektem ochrony są osłony boczne, które decydują o komforcie korzystania z tarasu. Najpopularniejszym rozwiązaniem są ogrodzenia panelowe, które mogą występować w formie pełnej lub ażurowej. Ciekawym pomysłem mogą się także okazać przegrody z kompozytu – połączenia tworzyw sztucznych i drewna. Wyglądem przypominają drewno, ale nie wymagają uciążliwej konserwacji. Warto także zainwestować w rośliny – duże donice z kwiatami po bokach tarasu nie tylko dodadzą mu niebanalnego wyglądu, ale także osłonią użytkowników od wiatru. Ażurowe płotki porośnięte roślinnością, murowane przegrody czy zwiewne materiały i zasłony to kolejne propozycje na osłony boczne tarasu.

Projekt domu Simon G2

Projekt domu Simon G2

Planując budowę tarasu należy podjąć szereg ważnych decyzji wpływających na komfort późniejszego użytkowania. Wybierając zadaszenie i osłony boczne tarasu należy zastanowić się na nad tym jaki charakter ma mieć ta przestrzeń i pod tym kątem wybrać odpowiednie rozwiązanie, pamiętając również o ich parametrach technicznych. Odpowiednie dobranie elementów pozwoli stworzyć przestrzeń, która będzie idealna do odpoczynku i spędzania czasu z bliskimi niezależna od warunków pogodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *