Sposoby zasłaniania okien

zasłony gotowe

W wystroju wnętrz liczy się niemal każdy detal. Nawet z pozoru błahe drobiazgi mogą znacząco wpłynąć na panujący w pomieszczeniu nastrój. Dużą rolę odgrywa aranżacja okna, na co niestety nie zawsze zwracamy uwagę.

Możliwości zasłaniania okien są różne- rolety, zasłony gotowe, żaluzje, okiennice, panele. Jednak nie wszystkie sposoby sprawdzają się na każdym oknie, dlatego warto przed zakupem zapoznać się nieco z różnymi systemami i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie do swojego domu. Pamiętajmy, aby w jednym pokoju wszystkie okna były zasłanianie w taki sam sposób (wyjątkiem mogą być pomieszczenia podzielone na strefy, np. część jadalna może być zasłaniana funkcjonalnymi roletami, zaś salon to zasłony gotowe, które wprowadzają przyjemne, domowe ciepło).

Rolety

Zwykłe rolety są funkcjonalne i higieniczne. Produkowane są w różnych wersjach kolorystycznych, istnieją również modele z dodatkową warstwą zaciemniającą (dla osób, które sypiają w dzień lub po prostu nie lubią porannego słońca). Rolety sprawdzą się w domach alergików, ponieważ nie osiada na nich kurz, jak na zasłonach gotowych. Taki system jednak nie nadaje się za bardzo do dużych okien.

Rolety wertykalne

To typ rolet, które najczęściej stosuje się w biurach, w których są wysokie sufity i spore okna. Rolety można uchylać w dzień i zamykać po zmroku. Również nie osadza się na nich kurz, jednak nie pasują do domu właśnie ze względu na swój biurowy charakter.

Żaluzje

Żaluzje były bardzo modne w latach 90’. Dziś można je spotkać raczej sporadycznie, nadają się do kuchni i łazienki. Najładniej prezentują się żaluzje wykonane z drewna, które wprowadzają do wnętrza element natury.

Zasłony gotowe

Najlepsze rozwiązanie do salonu, sypialnie i każdego pomieszczenia, do którego chcemy wprowadzić domową atmosferę. Mnogość kolorów, wzorów i rodzajów tkanin daje niemal nieograniczone możliwości aranżacji. Dzięki zasłonom gotowym, możemy udekorować okno w dowolny sposób. Grube kotary nadają się raczej do dużych pomieszczeń, a do tych mniejszych pasują zwiewne materiały.

Rolety zewnętrzne

Bardzo funkcjonalny system zasłaniania okien, dzięki któremu w znaczący sposób ograniczymy dostęp światła do pokoju. Jednak takie rolety nie mają żadnych walorów dekoracyjnych. Na rynku znajdziemy również modele, które mają system antywłamaniowy. To świetne rozwiązanie dla osób, które mieszkają na parterze.

Okiennice

Stosowane obecnie bardzo rzadko- to rodzaj zewnętrznego zamknięcia, jaki niegdyś stosowano w starych chatach. Okiennice można spotkać dzisiaj w domkach letniskowych. Dobrze ograniczają dostęp światła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *