Jak dobrze wybrać stół?

stoły

Wybór odpowiedniego stołu do domu nie jest wcale sprawą prostą, bo mamy możliwość przebierania w tysiącach modeli, zróżnicowanych zarówno pod względem kształtu, jak również koloru, wielkości, wysokości czy innych parametrów. Teoretycznie każdy z nas ma w głowie idealny stół, który widziałby w swoim domu, w praktyce jednak trzeba podejść do sprawy bardzo realnie i zastanowić się nad kilkoma kwestiami dotyczącymi zakupu odpowiedniego stołu.

stołyFunkcje stołu

Pierwszą rzeczą jest określenie, do czego dany stół będzie nam potrzebny. Zależnie od tego, czy będzie on użytkowany codziennie, czy może raczej w sposób wybiórczy, przy większych okazjach, musimy pamiętać o jego właściwościach. Przy stołach użytkowanych codziennie i mających spełniać różne role, od miejsca do spożywania posiłków po miejsce do odrabiania lekcji dla dzieci czy po prostu element dekoracyjny, warto zastanowić się nad stołem, który będzie odpowiednio wytrzymały. Co to oznacza? Nie może być zrobiony z miękkiego drewna, które będzie ulegało łatwo uszkodzeniom. Co więcej, dobrze, jeśli ma regulowaną wysokość, aczkolwiek obecnie zdarza się to coraz rzadziej. Wygodne jest również, jeśli ma opcję rozkładania do większego rozmiaru, ponieważ to sprawia, że możemy na przyjazd gości powiększyć jego przestrzeń o kilka miejsc.

Zachowanie odległości

Kolejną kwestią jest miejsce, które możemy przeznaczyć na dany przedmiot – stoły mają najróżniejsze wielkości, dlatego warto odpowiednio zagospodarować przestrzeń. Jeśli mamy przynajmniej metr odległości od krawędzi blatu do mebli i ścian ze wszystkich stron, warto zainwestować w stół okrągły. Ten model najbardziej sprzyja przyjemnej atmosferze posiłku, bo wszyscy biesiadnicy dobrze się widzą i mogą prowadzić rozmowy. Co więcej, jest dobry przy dzieciach w domu – nie ma opcji, że uderzą się one w twardy róg stołu i zrobią sobie krzywdę. Jeśli interesują nas stoły, które mogą stać przy ścianie czy meblach, warto wybrać takie owalne albo prostokątne, zależnie od naszych preferencji. W razie potrzeby można je zawsze odsunąć i od razu zyskujemy więcej miejsca.

Stoły ze szklanym blatem

Wiele osób chciałoby, aby stoły, które wybierają do mieszkania, miały szklany blat. O ile jest to dobre dla stolika kawowego, który jest stosunkowo niewielki oraz nieużywany do cięższych rzeczy, o tyle standardowy stół może być zbyt delikatny, jeśli będzie często używany. W tym przypadku lepiej decydować się na stoły z litego drewna, które – choć ciężkie – to jednocześnie są bardzo wytrzymałe oraz mają odpowiednie cechy pozwalające na zachowanie ich w dobrej formie przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *