Trampoliny – najważniejsze informacje

pokrowiec do trampoliny

Trampoliny szybko zyskują na popularności. Patrząc na rosnące wyniki ich sprzedaży można odnieść wrażenie, że wraz z kosiarką do trawy, patio i grillem stanowią one element niezbędnego wyposażenia każdego posiadacza nawet najmniejszego kawałka trawnika. Są one również coraz częściej wybierane jako prezent urodzinowy, i wbrew pozorom nie tylko dla dzieci. Dzieje się tak nie bez powodu: trampolina to fantastyczne narzędzie rekreacyjne, pozwalające doskonale połączyć zabawę z treningiem fizycznym. Zdaniem specjalistów, skakanie na trampolinie korzystnie wpływa na koordynację ruchową i równowagę oraz pozwala dotlenić organizm. Rodzice często wykorzystują trampolinę, aby odciągnąć swoje dzieci od komputera, a kiedy stoi wolna, chętnie sami na nią wskakują.

Oczywiście zwiększonemu popytowi szybko zaczyna towarzyszyć wzrost podaży, a dostępna na rynku bogata oferta trampolin jest zróżnicowana pod względem jakości zabawy oraz bezpieczeństwa. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem trampoliny?

Zanim jeszcze wybierzemy się do sklepu, powinniśmy upewnić się, czy dysponujemy płaską powierzchnią o odpowiedniej wielkości, ponieważ nawet stosunkowo niewielki spadek terenu może pozbawić trampolinę stabilności. Tymczasem przewrócenie się trampoliny w trakcie zabawy może być bardzo niebezpieczne, o czym można się przekonać oglądając liczne filmiki w Internecie.

Jeżeli na trampolinie mają skakać dzieci, warto dokupić do niej specjalne zabezpieczenie w postaci wysokiej siatki otaczającej jej brzegi. Trampoliny bez siatki są przeznaczone dla bardziej doświadczonych użytkowników, którzy wiedzą jak z nich bezpiecznie zeskakiwać (lub na nie bezpiecznie wskakiwać). Warto również dokupić specjalną drabinkę ułatwiającą wchodzenie i schodzenie z trampoliny. Wspomniane filmiki w sugestywny sposób pokazują, jak może skończyć się oszczędzanie na tego typu zabezpieczeniach.

Kluczowymi parametrami każdej trampoliny są także średnica oraz maksymalne obciążenie. Najtańsze trampoliny o średnicy rzędu 100-150cm oraz 100kg maksymalnego obciążenia nadają się głównie dla dzieci, ewentualnie do aerobiku. Jeżeli chcemy skakać naprawdę wysoko, powinniśmy wybrać większą (dostępne są trampoliny o średnicy nawet do 500cm). Należy przy tym pamiętać, aby przestrzeń przeznaczona na postawienie trampoliny miała średnicę przynajmniej o dwa metry większą niż sama trampolina.

Kiedy wiemy już dokładnie, na jakiej trampolinie nam zależy, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się jakości konstrukcji oraz użytych materiałów. Mata do skakania powinna mieć brzegi wzmocnione taśmą, do której przymocowane są liczne sprężyny (im więcej, tym lepiej). Każda sprężyna powinna mieć solidną i w miarę miękką osłonę. Z kolei solidny stelaż trampoliny będzie wykonany z grubych, ocynkowanych rurek stalowych.

Oczywiście, nawet najsolidniejsza trampolina nie gwarantuje bezpieczeństwa, jeżeli będziemy z niej korzystać bez wyobraźni. Bezmyślnością jest skakanie „na główkę” oraz rzucanie się na siatkę zabezpieczającą. Jeżeli jednak zachowamy zdrowy rozsądek, trampolina dostarczy nam niesamowitej frajdy.

Bogatą ofertę trampolin można znaleźć w hurtowni Ultimar na stronie: http://www.ultimar.pl/pol_m_Trampoliny-i-czesci-148.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *