Systemy monitoringu pojazdów i maszyn – czym są, do czego służą i kto z takich systemów korzysta

monitoring samochodów

Nowoczesna technologia to dużo większe możliwości nadzoru i kontroli nie tylko nad sprzętem, ale także nad pracownikami, którzy taki sprzęt obsługują. Podstawą działania systemów monitoringu pojazdów i maszyn jest technologia GPS, czyli system bezprzewodowej lokalizacji pojazdów lub osób. Dzięki instalacji tego typu urządzeń na pokładzie pojazdów lub maszyn oraz integracji takiego systemu z innymi systemami kontroli, każdy pracodawca ma możliwość bezpośredniego kontrolowania czasu pracy konkretnego pojazdu, a także innych parametrów jego eksploatacji – w zależności od rodzaju dodatkowego oprogramowania wykorzystywanego przez konkretny system. Każdy system monitoringu pojazdów i maszyn może być zatem wykorzystywany do bezpośredniego kontrolowania poczynań pracowników, minimalizując ryzyko nadużyć. Z drugiej strony może być także doskonałym sposobem na sprawdzenie efektywności pracy i punktem wyjścia do poszukiwań lepszych, bardziej ekonomicznych rozwiązań, które wpłyną na zwiększenie rentowności danego przedsiębiorstwa.

W jakich celach stosuje się systemy monitoringu pojazdów i maszyn?

monitoring samochodówTak jak wspomnieliśmy wcześniej, systemy monitoringu w pojazdach zakładane są przede wszystkim dla zapobiegania nadużyciom kierowców. Jeśli flota pojazdów zostanie wyposażona w konkretny system monitoringu pojazdów i maszyn, przedsiębiorca dostaje dostęp do bieżących informacji na temat czasu jazdy i postojów, przejechanej trasy, a nawet prędkości jazdy. Dzięki temu każdy pracodawca może stale kontrolować efektywność pracy poszczególnych kierowców lub osób obsługujących maszyny budowlane czy sprzęt innego rodzaju. To niezwykle skuteczne narzędzie zapobiegając nadużyciom i wykorzystywaniu pojazdów w sposób niezgodny z harmonogramem lub charakterem wykonywanej pracy. Systemy monitoringu pojazdów i maszyn pomagają również lepiej planować pracę, zwiększając efektywność działania firmy. Są także niezawodnym sposobem na podniesienie poziomu bezpieczeństwa całego parku maszynowego, pozostającego w dyspozycji konkretnego przedsiębiorcy.

Kto zwykle korzysta z takich systemów?

Ze względu na spadające ceny urządzeń GPS oraz dostęp do nowoczesnego oprogramowania obsługującego tego typu urządzenia, współcześnie nowoczesny i w pełni zautomatyzowany system monitoringu pojazdów i maszyn może być stosowany przez coraz większe grono odbiorców. Oczywiście ze względu na swoją charakterystykę, są to systemy dedykowane przede wszystkim dla firm transportowych, przedsiębiorstw posiadających rozbudowany park maszynowy, a także firm, które zajmują się wynajmem pojazdów i maszyn specjalistycznych, na przykład pojazdów o przeznaczeniu budowlanym tj. koparki czy koparko-ładowarki, ale w praktyce z takich systemów może obecnie skorzystać każdy przedsiębiorca. Wystarczy wybrać określonego dostawcę systemu, zdecydować się na wybór określonej opcji – zakres monitoringu pojazdów – i zainstalować w pojazdach urządzenia niezbędne do prowadzenia nadzoru. Dostęp do monitoringu jest bezprzewodowy i coraz częściej może być prowadzony nawet z poziomu telefonów komórkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *