Współczesne choroby cywilizacyjne bardzo często dotyczą układu oddechowego. Jest to ściśle związane z postępem technologicznym, zakładami produkcyjnymi, a także może być następstwem ogrzewania domu paliwami stałymi. Choroby płuc, astma i inne problemy dotykają już nawet młodych, zdawało by się zdrowych ludzi. Czy można temu zapobiec? Jak oczyścić powietrze, jeśli mieszka się w samym centrum miasta, w otoczeniu samochodów i autobusów?
Do polepszania jakości powietrza służą specjalne oczyszczacze powietrza. O tych urządzeniach trzeba pamiętać zwłaszcza w domach, w których są małe dzieci, ponieważ to one są najbardziej narażone na problemy zdrowotne. Na rynku można zetknąć się z różnymi modelami oczyszczaczy powietrza, które różnią się między sobą zasadą działania i efektywnością.
Z filtrem
Bardzo popularne są oczyszczacze powietrza, które posiadają mniej lub bardziej skomplikowany system filtrów. Takie urządzenia zasysają powietrze, które przechodzi przez filtry. Sprzęt wyłapuje kurz, pyłki, a nawet bakterie i zarodniki, które osadzają się wewnątrz filtrów. Najlepsze są te bardziej zaawansowane techniczne, ponieważ są w stanie wychwycić nawet wirusy. Filtry wymagają regularnej wymiany- zależy to głównie od tego, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w danej okolicy. W konstrukcji mogą być wykorzystane filtry węglowe, wodne, elektrostatyczne, tkaninowe, fotokatalityczne lub HEPA.
Jonizatory
Jonizator to oczyszczacz powietrza, który działa na zasadzie zmiany polaryzacji cząsteczek. Jony dodatnie mają to do siebie, że przyciągają pyłki, kurz oraz drobnoustroje. Jony ujemne z kolei je odpychają i właśnie tę cechę wykorzystują jonizatory. Tego typu urządzenia przydają się zwłaszcza w biurach, ale także w domach, w których jest dużo sprzętu elektronicznego (warto tu zaznaczyć, że to właśnie sprzęt elektroniczny, którego używamy na co dzień emituje najwięcej jonów dodatnich). Jonizatory są ciche i niewielkie, ale zazwyczaj można nimi posługiwać się w pokojach, których powierzchnia nie przekracza 30- 35 m2. Niektórzy zamiast elektronicznych jonizatorów używają soli kamiennej, która po podgrzaniu daje podobny efekt. Jest to tzw. oczyszczanie solne.
Nawilżający oczyszczacz powietrza
Niektóre urządzenia posiadają dodatkową funkcję, dzięki której można nie tylko poprawić czystość powietrza, ale też je nawilżyć. Te modele wypuszczają do powietrza aerozol złożony bardzo małych cząsteczek wody. Dzięki temu z łatwością można zadbać o nawilżenie powietrza w trakcie upałów lub w sezonie grzewczym.