Wybór butów tenisowych

marco

buty tenisoweW ekwipunku każdego początkującego tenisisty muszą znaleźć się co najmniej dwie podstawowe rzeczy. Pierwszą jest, rzecz jasna, odpowiednio dobrana rakieta tenisowa – dopasowana do każdego gracza, jego poziomu zaawansowania, predyspozycji, preferencji stylu gry, wieku i rozmiarów. Inwestycja w rakietę do tenisa jest na tyle oczywista, że większość początkujących adeptów tego sportu skupia się właśnie na niej, często traktując po macoszemu wybór butów tenisowych – drugiego co do ważności elementu wyposażenia tenisisty. Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego obuwia jest niezwykle istotny – ponieważ, jak to mawiają doświadczeni gracze, „w tenisa gra się głównie nogami…”

Najważniejsza jest podeszwa

Buty tenisowe różnią się między sobą głównie odmiennymi wzorami podeszw. Każdy z nich jest przeznaczony do innego typu nawierzchni kortów tenisowych – przy wyborze butów trzeba więc kierować się kortami, na których najczęściej będziemy grać. Najpopularniejszych nawierzchni jest kilka – są korty trawiaste, z mączką ceglaną, znane również jako „ziemne” (z angielskiego nazywane z reguły „clay”), twarde – na przykład akrylowe, lub dywanowe (czyli wykończone wykładziną lub sztuczną darnią. Wreszcie – można grać również w halach. Jeżeli chcemy cieszyć się dobrą trakcją i przyczepnością butów tenisowych do podłoża, koniecznie trzeba dobrać obuwie z odpowiednimi podeszwami. Wzory wspomnianych podeszw nie są bowiem wynikiem pracy marketingowców i próbą sprzedania graczom kilku par na raz – to efekt wieloletnich doświadczeń i obserwacji, co mogą potwierdzić najlepsi tenisiści.

Najpopularniejszym typem kortów w naszym kraju są korty z mączką ceglaną. Na podobną powierzchnię przeznaczone są buty tenisowe z podeszwami „w jodełkę”. Oczywiście nie oznacza to, że inne wzory nie zdadzą tutaj egzaminu. Wszystko zależy od tego, jak bardzo profesjonalnie podchodzimy do uprawiania tego sportu. Im więcej gramy, im lepsze wyniki chcemy osiągać, tym bardziej powinniśmy słuchać porad profesjonalnych graczy. A na kortach ziemnych zdecydowana ich większość używa właśnie butów z podeszwą ze wzorem jodły.

Buty tenisowe, jak zresztą chyba wszystkie inne, najlepiej kupować w sklepie stacjonarnym – ponieważ nic nie zastąpi ich przymierzenia i wypróbowania na własnej skórze. Nie zawsze jest to jednak konieczność, zresztą długofalowego wpływu danych butów na naszą stopę nie da się sprawdzić w sklepie. Dlatego zakupów można dokonać nawet w Internecie, pod warunkiem, że zaciągniemy rady kogoś doskonale zorientowanego w temacie. Trzeba być ostrożnym, bo tak jak w każdym innym sporcie, źle dobrane buty w tenisie mogą oznaczać zwiększone ryzyko kontuzji.

Ofertę dobrych butów tenisowych możesz znaleźć na: http://www.sportclub.com.pl/pol_m_POLECANE-KATEGORIE_Buty-do-tenisa-ziemnego-5377.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *