Czy warto ubierać psy?

ubranka dla psów

W dzisiejszych czasach liczba osób, które posiadają psy, ciągle wzrasta. Powoduje to, że przybywa również rozmaitych gadżetów dedykowanych przede wszystkim właścicielom, którzy mają ochotę nieco ekstrawagancko podejść do posiadania czworonoga. Jednym z bardziej dyskusyjnych tematów są ubranka dla psów. Od wielu lat trwa dyskusja między zwolennikami ubierania psów a tymi, którzy uważają, że pies nie powinien chodzić w żadnym ubranku, bo sprawia mu to dyskomfort. Gdzie jednak leży prawda?

Jak zwykle, prawda zdaje się być pośrodku. Dlaczego? Żadna skrajność nie jest dobra – ubieranie psów w ciepłe czy nawet upalne miesiące letnie może spowodować przegrzanie, a w wyniku tego poważną chorobę, a nawet śmierć czworonoga. Dla odmiany ubranka dla psów przeznaczone na zimę często chronią czworonogi przed zmarznięciem, a także licznymi chorobami wynikającymi z dużego mrozu czy deszczowej pogody. Czy da się określić jakieś zasady, według których ubieranie psów miałoby sens? Wychodzi na to, że poniekąd tak.

Przede wszystkim, musimy pamiętać o tym, że psy mają różną sierść. Psy długowłose i posiadające podszerstek są zazwyczaj dostatecznie chronione przed zimnem i zwyczajnie nie potrzebują żadnych ubranek. Inaczej jest w przypadku psów mniejszych, które mają włos albo krótką sierść bez podszerstka. Wówczas pies zwyczajnie marznie, co spowodowane jest brakiem ochrony przed wiatrem i mrozem. Co więcej, niektóre rasy z założenia są nagie albo częściowo łyse, i ich skóra potrzebuje takiej samej ochrony jak skóra człowieka. Wówczas ubranka dla psów wydają się być konieczności, jeśli pies ma czuć się komfortowo i utrzymać zdrowie nawet w nieprzychylną pogodę.

Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że nie w każdych okolicznościach potrzebne jest ubranko dla psa. Dla przykładu, jeśli idziemy na krótki spacer na smyczy, to pies zmarznie na nim bardziej niż na długim spacerze, gdzie będzie biegał luzem i aportował piłkę. Dlatego dobrze jest zastanowić się nad celem i formą spaceru przed ubraniem psa. Warto również pamiętać, że szczenięta czy psy starsze i cierpiące z powodu przewlekłych dolegliwości są bardziej podatne na choroby, dlatego im ochrona w formie ubranka przyda się bardziej.

Istotne jest, aby właściwie dobrać ubranko dla psa, nie tylko pod względem wyglądu, ale również rozmiaru i modelu. Najwygodniejsze dla psów są zwykłe derki, które zapinają się pod brzuchem i dają swobodę ruchów łap. Istnieją również kombinezony, ale nie wszystkie psy je lubią z powodu rękawów zachodzących na przednie i tylne łapy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *