Felinofobia.

Wszystkie  fobie opierają się na długotrwałym i ogromnym strachu przed czymś lub kimś. Lista fobii ludzkich jest bardzo długa. Ale czy wiedziałeś, że można bać się kotów? Felinofobia (ailurofobia, elurofobia, galeofobia albo inaczej batofobia) to strach właśnie  przed kotami. To rodzaj paraliżującego strachu, jaki uniemożliwia funkcjonowanie, kiedy kot jest zbyt blisko. Wydaje się być to śmieszne, że puszysty kiciuś może powodować w kimś starach czy obawy. Jest to jednak jak najbardziej możliwe. Nie do końca też wytłumaczalne.

Taki strach klasyfikuje się jako zaburzenie emocjonalne. Może dopaść w każdym wieku.  Osoba  która zmaga się z tym zaburzeniem, zdaje sobie sprawę z tego, jednak nie umie nad takim strachem zapanować. Wstydząc się, ukrywa ten strach przed innymi. Felinofobia wywołuje nie tylko panikę w kontakcie z kotem, lecz też w momencie oglądania ich wyobrażeń, fotografii itp. Łagodna forma tej fobii skutkuje niepokojem, zaś silna powoduje nawet problemy w oddychaniu, dreszcze i krzyk. Felinofobia nie jest związana z wrogością co do kotów. Chodzi tutaj o niekontrolowany strach przed nimi. Chodzi o unikanie spotkań z kotami, a sama myśl, że kot mógłby go dotknąć, czy spojrzeć prowadzi do paniki.

Trudno określić przyczyny takiego stanu u człowieka. U jednych pojawia się nagle, u jednych jest związana z jakimś wydarzeniem w życiu – atak agresywnego kota, dokuczliwe podrapanie, czy coś innego. Jedynym sposobem na wyleczenie będzie wizyta z psychoterapeutą. Specjalista pomoże ci odnaleźć powód i zastosuje terapię. Z reguły wybiera się próby konfrontacji z kotem pod  kontrolą psychologa. Takie  kontakty  muszą być jednak stopniowe, ponieważ mają służyć oswojeniu tego typu strachu. Po czasie strach zanika. Zdarzają się przypadki beznadziejne, których nie udało się wyleczyć bądź były bardzo trudne do wyleczenia. Do terapii nie da się nikogo zmusić – trzeba po prostu chcieć. Istniały jednak przypadki na świecie,  iż człowiek z silną felinofobią – pod wpływem leczenia tak się odmienił, iż stał się ogromnym miłośnikiem kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *