Jak przygotować się do adopcji zwierząt?

adopcja zwierząt

Polacy coraz częściej decydują się na adopcje zwierząt zamiast ich kupowanie czy rozmnażanie – to dobry znak, bo w kraju jest bardzo wiele rozmaitych zwierząt domowych, które potrzebują odpowiedzialnych właścicieli. Zawsze jednak, zanim zdecydujemy się na zaadoptowanie jakiegoś zwierzaka, powinniśmy dopełnić kilku kwestii. Jakich? Sprawdźmy!

Należy pamiętać, że niezależnie od gatunku zwierzęcia, które chcemy adoptować, niezwykle istotne jest przemyślenie swojej decyzji. Adopcja to nic innego jak przyjęcie pod swój dach żywego stworzenia, które odczuwa takie same emocje jak człowiek. Jeśli więc adopcja zwierząt będzie chwilowym impulsem i porywem serca, a potem będziemy chcieli zwierzę oddać, to nie możemy się oszukiwać – z pewnością będzie cierpiało. Gdy decyzja jest przez nas przemyślana, zostaje jeszcze kilka spraw…

adopcja psaRozmowa z domownikami
Rzadko bywa tak, że za adoptowane zwierzę jest odpowiedzialna tylko jedna osoba. Czasami nawet osoby mieszkające samotnie potrzebują drugiego człowieka, który zajmie się zwierzęciem podczas wyjazdu czy nagłego wypadku albo pobytu w szpitalu. Z tego powodu adopcja zwierząt zawsze powinna być przedyskutowana albo z najbliższymi, którzy mogą nam pomóc, albo z domownikami. Warto do takiej rozmowy wciągnąć również dzieci – zazwyczaj to one namawiają rodziców na zwierzę, jednak to dorośli będą za nowego domownika odpowiadać. Przed adopcją dobrze jest więc sprawdzić, czy wszyscy domownicy się na nią zgadzają, a także rozdzielić ewentualne, przyszłe obowiązki.

Odpowiednie warunki
Każdemu gatunkowi potrzebne są odpowiednie warunki do życia – często adopcja zwierząt następuje dopiero wówczas, gdy osoby dotychczas odpowiedzialne za zwierzę te warunki sprawdzą. Z tego powodu, o ile kotu często wystarczy kuweta ze żwirkiem, drapak, posłanie i zabawki, to już królikowi niezbędna jest odpowiednia zagroda i klatka, a chomik czy mysz powinny mieć terrarium dostosowane do swoich potrzeb, zarówno jeśli chodzi o jego wyposażenie, jak i wielkość. Dobrze jest więc zasięgnąć wiedzy na temat danego gatunku i tak przygotować dom, aby stworzyć mu dogodne warunki.

Idziemy na zakupy!
Oczywiście, adopcje zwierząt często wymagają od nas kupienia nowych rzeczy. Tutaj najważniejsze będzie chyba żywienie nowego domownika. Dobrze jest zrezygnować z pokarmów dostępnych w marketach i kupić taki pokarm, który zwierzę jadło dotychczas (o to można zapytać dotychczasowego opiekuna) albo po prostu karmę pełnowartościową. Dobrym pomysłem są też przysmaki, które w przypadku każdego zwierzęcia przełamią pierwsze lody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *