Zanim przejdziemy do wymieniania najważniejszych wywtycznych, które pozwolą na wybór idealnej zagęszczarki, spróbujemy zdefiniować to urządzenie. Zagęszczarka, to nic innego jak maszyna, która powoduje zwiększenie gęstości danego podłoża. Wiele z zagęszczarek posiada z góry przypisane zadania, bo np. przystosowane są do ubijania i utwardzania sypkiego podłoża, czy też tłuczenia określonego materiału.
Charakterystyka zagęszczarek
Jednym z rodzajów tego urządzenia są zagęszczarki płytowe. Przekazują one drgania, które zostały stworzone przez specjalny mimośród na płytę, w którą wyposażone zostało urządzenie. Płyta ta wibrując odpowiednio zagęszcza dane podłoże. Ze względu na podłoże, na którym będą pracować zagęszczarki wyróżnia się:
– samoprzesuwne – jest to taki tym zagęszczarek, którym nadaje się jedynie kierunek ich pracy, a one same przesuwają się po podłożu podczas drgań. Są one znaczne cięższe od tych, które kieruje się w sposób ręczny.
– prowadzone ręcznie – jest to najmniejszy typ zagęszczarek, który przydaje się tam, gdzie duża zagęszczarka się nie zmieści, a i pracy nie jest zbyt wiele. To co je charakteryzuje, to, że jest ona przesuwana ręcznie, a co za tym idzie jest bardzo lekka.
– kroczące – jest to typ urządzenia, które stosuje się niezwykle rzadko. Owodem tego jest ich wysoka cena, jak również niecodzienne przeznaczenie. Nie używa się ich amatorsko, lecz profesjonalnie w bardzo trudnym terenie.
– podczepiane – zagęszczarki te posiadają bardzo dużą płytę. Używane bardzo profesjonalnie. Przyczepia się je np. do ciągników bądź koparek, aby w szybkim tempie utwardzić bardzo dużą powierzchnię.
(wszystkie z nich dostępne na https://www.sklepasgard.pl/zageszczarki-c-47.html)
Czym się kierować przy wyborze zagęszczarki?
Jak wiadomo, przy zakupie każdej rzeczy powinniśmy się dobrze zastanowić nad tym, czego tak naprawdę będziemy od niej oczekiwać. Podobnie jest z zagęszczarką. Kupując tego typu sprzęt musimy wziąć pod uwagę:
– jej masę – to podstawy parametr, o który zapyta nas sprzedający. Im masa jest większa, tym lepiej ubijemy podłoże. Pamiętać musimy również o tym, że im cięższą ubijarkę wybierzemy, tym gorzej będzie nam nią manewrować.
– wielkość płyty roboczej – im mniejsza płyta, tym dłużej będziemy pracować zagęszczarką.
– częstotliwość wibracji – im wyższa, tym szybciej uda nam się ubić daną powierzchnię.
– wielkość siły odśrodkowej – to właśnie dzięki temu parametrowi możemy poznać wielkość energii, jaką będzie przekazywała podłożu płyta podczas pracy urządzeniem. Im większa siła, tym grubszą warstwę podłoża możemy ubić w szybszym okresie czasu