Zagęszczarki – czym się sugerować przy wyborze?

zagęszczarki

Zanim przejdziemy do wymieniania najważniejszych wywtycznych, które pozwolą na wybór idealnej zagęszczarki, spróbujemy zdefiniować to urządzenie. Zagęszczarka, to nic innego jak maszyna, która powoduje zwiększenie gęstości danego podłoża. Wiele z zagęszczarek posiada z góry przypisane zadania, bo np. przystosowane są do ubijania i utwardzania sypkiego podłoża, czy też tłuczenia określonego materiału.

Charakterystyka zagęszczarek

zagęszczarki
Jednym z rodzajów tego urządzenia są zagęszczarki płytowe. Przekazują one drgania, które zostały stworzone przez specjalny mimośród na płytę, w którą wyposażone zostało urządzenie. Płyta ta wibrując odpowiednio zagęszcza dane podłoże. Ze względu na podłoże, na którym będą pracować zagęszczarki wyróżnia się:
– samoprzesuwne – jest to taki tym zagęszczarek, którym nadaje się jedynie kierunek ich pracy, a one same przesuwają się po podłożu podczas drgań. Są one znaczne cięższe od tych, które kieruje się w sposób ręczny.
– prowadzone ręcznie – jest to najmniejszy typ zagęszczarek, który przydaje się tam, gdzie duża zagęszczarka się nie zmieści, a i pracy nie jest zbyt wiele. To co je charakteryzuje, to, że jest ona przesuwana ręcznie, a co za tym idzie jest bardzo lekka.
– kroczące – jest to typ urządzenia, które stosuje się niezwykle rzadko. Owodem tego jest ich wysoka cena, jak również niecodzienne przeznaczenie. Nie używa się ich amatorsko, lecz profesjonalnie w bardzo trudnym terenie.
– podczepiane – zagęszczarki te posiadają bardzo dużą płytę. Używane bardzo profesjonalnie. Przyczepia się je np. do ciągników bądź koparek, aby w szybkim tempie utwardzić bardzo dużą powierzchnię.

(wszystkie z nich dostępne na https://www.sklepasgard.pl/zageszczarki-c-47.html)

Czym się kierować przy wyborze zagęszczarki?

Jak wiadomo, przy zakupie każdej rzeczy powinniśmy się dobrze zastanowić nad tym, czego tak naprawdę będziemy od niej oczekiwać. Podobnie jest z zagęszczarką. Kupując tego typu sprzęt musimy wziąć pod uwagę:
– jej masę – to podstawy parametr, o który zapyta nas sprzedający. Im masa jest większa, tym lepiej ubijemy podłoże. Pamiętać musimy również o tym, że im cięższą ubijarkę wybierzemy, tym gorzej będzie nam nią manewrować.
– wielkość płyty roboczej – im mniejsza płyta, tym dłużej będziemy pracować zagęszczarką.
– częstotliwość wibracji – im wyższa, tym szybciej uda nam się ubić daną powierzchnię.
– wielkość siły odśrodkowej – to właśnie dzięki temu parametrowi możemy poznać wielkość energii, jaką będzie przekazywała podłożu płyta podczas pracy urządzeniem. Im większa siła, tym grubszą warstwę podłoża możemy ubić w szybszym okresie czasu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *