Kwestie bezpieczeństwa przy spawaniu elementów aluminiowych

Spawarka TIG

Spawanie to niebezpieczna praca wiążąca się z ryzykiem uszkodzenia powłok skóry, a także uszkodzeniem wzroku. Choć współcześnie dostępny sprzęt spawalniczy jest coraz bardziej nowoczesny, a przez to bardziej bezpieczny w użytkowaniu, to wciąż przy pracy ze spawarkami wymagane jest zachowanie szczególnych środków ostrożności. Podstawą w tym przypadku są dobrej jakości maski spawalnicze oraz odzież ochronna, chroniąca spawacza przed odpryskami i iskrami, a także przed niezwykle wysoką temperaturą spawania, z czym mamy do czynienia zwłaszcza podczas spawania twardych materiałów tj. aluminium czy stale wysokostopowe.

Przy spawaniu aluminium zwykle korzysta się z jednej z dwóch dostępnych metod spawalniczych. Metody MIG i TIG. W tym drugim przypadku temperatura spawania jest nieco wyższa, zatem i palniki TIG mają nieco inną konstrukcję. Jest to konstrukcja, która z jednej strony ma zagwarantować wygodną pracę, a z drugiej strony ma chronić spawacza przed przypadkowym poparzeniem dłoni. Oczywiście niezależnie od tego, z jakiej metody spawania korzystamy, każdy spawacz powinien być wyposażone w odpowiednie rękawice ochronne lub kompletny strój spawalniczy, który zabezpieczy go przed nierzadko rozgrzanymi do białości odpryskami, które zawsze są ubocznym efektem spawania metalu. Warto pamiętać, że nawet najlepszej jakości palniki TIG nie stanowią gwarancji bezpieczeństwa w czasie pracy. W tej kwestii najwięcej zależy do jakości używanego przez spawacza wyposażenia ochronnego, a także od jego indywidualnych umiejętności, precyzji i wysokiej koncentracji w czasie pracy.

Kwestie bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych elementów, gdy mówimy o zawodzie spawacza. Bez należytego zadbania o bezpieczeństwo pracy, bez właściwych umiejętności czy bez stosowania w pełni sprawnego i nowoczesnego sprzętu spawalniczego, spawanie staje się pracą niezwykle ryzykowną, zagrażającą zdrowiu, a nawet życiu spawacza i osób postronnych. Dlatego tak ważne jest sięganie po najnowsze osiągnięcia techniki. Zakup nowoczesnego sprzętu ochronnego, wymiana starych palników TIG na ich nowe, wygodniejsze w użytkowaniu wersje, a także odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy. Spawanie aluminium jest doskonałym przykładem konieczności stosowania odpowiedniego oprzyrządowania poprawiającego bezpieczeństwo pracy. Oczywiście nowoczesne palniki TIG są tu tylko przykładem obrazującym większą całość zagadnień związanych z bezpieczeństwem pracy. Kluczową kwestią pozostaje zrozumienie potrzeby korzystania z wysokiej jakości sprzętu ochronnego i stosowania się do ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *