Jak wybierać papier do drukarki?

papier do drukarki

Posiadanie drukarki w domu jest opcją bardzo wygodną – pozwala na korzystanie z niej w najmniej oczekiwanych okolicznościach i przekłada się często na zwykłą wygodę, gdy nie trzeba szukać punktu, który wydrukuje kilka nieistotnych kartek papieru. Trzeba jednak mieć na uwadze, że do każdej drukarki musi być odpowiednio dobrany papier – i powinien to być konkretny papier do drukarki, a nie papier ksero, jak wiele osób próbuje zaoszczędzić. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie każdy papier sprawdzi się we wszystkich drukarkach.

Podstawową kwestią jest umiejętność rozróżnienia drukarki atramentowej oraz drukarki laserowej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że obie działają na innych zasadach, co również przekłada się na jakość i zastosowanie konkretnego papieru do drukarki. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że np. drukarka atramentowa potrzebuje papieru o niezłej chłonności, który będzie równocześnie szybko zapewniał wysychanie druku. Z drugiej strony drukarka laserowa musi mieć taki papier, który wytrzyma wyższe temperatury podczas nadrukowania treści na kartki. Oczywiście, istnieje również papier uniwersalny, jednak trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze druk na nim będzie nas satysfakcjonował pod względem estetycznym.

Kolejną kwestią jest przyjrzenie się parametrom drukarki. Każda z drukarek ma określone, jaki rodzaj druku może wykonywać, a także, jaką grubość papieru do drukarek może przyjąć w ramach podajnika. Zastosowanie zbyt grubego papieru, czyli takiego o zbyt wysokiej gramaturze, może spowodować zatkanie mechanizmu drukowania i zatrzymanie całego procesu, a w niektórych przypadkach będzie w stanie nawet uszkodzić samą drukarkę! Zazwyczaj, jeśli zdecydujemy się drukować niestandardowy format, musimy odnaleźć odpowiedni podajnik w drukarce albo zmniejszyć do zaznaczonych ram ramiona ogólnego podajnika.

Teraz zastanówmy się nad gramaturą. Generalnie do użytku w domu czy w biurze, ale jedynie wewnątrz firmy, bez przekazywania dokumentów dalej, dobry będzie papier o gramaturze ok. 80 g/m2 – jest on cienki, druk oficjalny nie będzie wyglądał odpowiednio, ale za to jest tańszy i sprawdzi się w takim użytku. Lepszy papier do drukarki zaczyna się od ok. 90 g/m2, i on będzie odpowiedni zarówno do druku oficjalnego, jak również dokumentów na studia, do szkoły czy pracy.

Dobrze dobrany papier do drukarki zapewnia odpowiednie jakościowo warunki druku, a to jest bardzo istotne, jeśli swoje dokumenty chcemy przekazywać do dalszego użytku i cieszyć się dobrym działaniem sprzętu biurowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *