Krzesła z kołatką – do jakiego wnętrza?

krzesło z kołatką

Nie wszystkie meble nadają się do każdego wnętrza – co do tego nie ma żadnych wątpliwości i nawet stylowe łączenie różnych aranżacji czasami nie uratuje po prostu złego zestawienia. Z tego powodu w wielu przypadkach lepiej jest wybierać takie meble, które będą reprezentowały konkretny styl, a jednocześnie dobrze sprawdzą się we wnętrzu wygodnym, funkcjonalnym oraz o określonych cechach.

Jednym z reprezentatywnych przykładów takiego niedostosowania są rzecz jasna krzesła z kołatką, które znów stają się popularne, choć ich praktyczne zastosowanie już praktycznie zanikło. Skąd się one wzięły i dlaczego to ta kołatka decyduje o ich wartości? Czy funkcjonalność takiego krzesła jest większa? I w końcu – do jakiego wnętrza będzie pasowało ono doskonale, a w którym się nie sprawdzi?

Do czego służyło?

Kołatka kojarzy nam się przede wszystkim z drzwiami wejściowymi, na których zazwyczaj była zawieszona i pełniła rolę dzisiejszego elektrycznego dzwonka. Tymczasem krzesła z kołatką posiadają dokładnie taki sam detal, jednakże w zupełnie innym celu. Co to oznacza? Przede wszystkim krzesła tego rodzaju zostały tak zaprojektowane po to, aby było łatwiej je przesuwać. Dotyczyło to przede wszystkim czasów, w których krzesła z kołatką wykonywane były z litych materiałów, m.in. drewna czy metalu. Były przy tym niezwykle ciężkie, przez co trudno było je przesuwać zarówno do posiłków, jak również w celu wpuszczenia damy do stołu albo po prostu po to, aby posprzątać. Kołatka w elegancki sposób miała sprawić, że przesuwanie krzesła jest o wiele prostsze. Dziś zaś pełni głównie rolę dekoracyjną.

Na krześle i fotelu

Kołatka jest popularnym detalem zarówno w przypadku krzeseł, jak i foteli. Zazwyczaj jest montowana na wysokości ramion czy głowy, zależnie od wysokości oparcia krzesła, rzecz jasna ze strony, o którą się nie opieramy. W każdym z tych przypadków pełni przede wszystkim rolę ciekawej, nietypowej ozdoby, doskonale zgrywającej się np. z ciężkim wizualnie wnętrzem w ciemnym drewnie oraz skórze.

krzesło z kołatką

Do jakiego wnętrza?

Z uwagi na wcześniej opisane elementy, takie krzesło z kołatką pasuje przede wszystkim do wnętrza o bardzo klasycznej formie. Jak zostało wspomniane, krzesła stylizowane na bardzo klasyczne będą idealne do wnętrza, w którym dominują ciemne barwy i panuje wystrój z poprzednich epok. Jednocześnie jednak unowocześnione krzesło z kołatką będzie doskonałe również we wnętrzu nowoczesnym, jeśli tylko dobrze je dobierzemy wizualnie – drewno z niklowaną kołatką doskonale sprawdzi się np. w stylu nowojorskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *