Kto powinien używać butów antyprzecięciowych?

Las, leśnictwo

Zgodnie z ogólnymi zasadami higieny i bezpieczeństwa pracy, osoby pracujące w terenie z takimi urządzeniami jak pilarki, kosy czy wykaszarki, zwłaszcza osoby zajmujące się pielęgnacją i konserwacją zieleni w lasach, zobligowane są do używania specjalistycznego obuwia, które zabezpiecza przed ewentualnymi przecięciami. Buty antyprzecięciowe to podstawa wyposażenia praktycznie każdego drwala, a coraz częściej także innych osób, które pracują w zieleni, na przykład operatorów kos i kosiarek czy wykaszarek.

Z tego typu obuwia powinny korzystać także osoby obsługujące większe maszyny i urządzenia wykorzystywane w pracach leśnych, na przykład operatorzy koparek czy ciągników – w związku z tym, że często opuszczają swoje pojazdy i bezpośrednio uczestniczą w pracach wykonywanych przez drwali lub inne osoby obsługujące sprzęt, który może skaleczyć rób zranić osobę postronną.

Las, leśnictwo

Buty antyprzecięciowe to nie tylko wysoki poziom ochrony przed przecięciami (stopień ochrony zależy od klasy obuwia i każdorazowo powinien być opisany przez jego producenta), ale także wysoki poziom ochrony stóp osób pracujących w zieleni przez wilgocią, nierównościami terenu, przez błotem i innego rodzaju zanieczyszczeniami obecnymi w takim środowisku pracy. Ponadto profesjonalne buty antyprzecięciowe to także doskonały sposób na zabezpieczenie stóp i stawów skokowych pracowników leśnych przed różnego rodzaju urazami natury mechanicznej. Takie buty zwykle wyróżniają się mocną, zwartą konstrukcją, masywną cholewą i grubą podeszwą. Tego typu konstrukcja zapewnia wysoki stopień ochrony stóp przed odpryskami, uderzeniami kamieni lub gałęzi, a także przed odgnieceniami i odciskami.

W związku z charakterystyką obuwia antyprzecięciowego, jest to obuwie, które może być wykorzystywane również przez inne osoby pracujące w terenie, nie tylko przez operatorów pilarek, kos czy wykaszarek. Z tego typu obuwia z powodzeniem mogą korzystać pracownicy budowlani, a także operatorzy tokarek, frezarek czy innych typów obrabiarek, gdzie dobra ochrona stóp wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale i na komfort pracy takich osób. Co ciekawe, profesjonalne obuwie powszechnie wykorzystywane przez pracowników leśnych, może okazać się dobrym wyborem również dla miłośników survivalu czy zapalonych podróżników przemierzających trudnodostępne tereny, zwłaszcza tereny zalesione i górzyste. Wiele modeli tego typu butów posiada specjalne kolce, które ułatwiają poruszanie się po stromym i śliskim terenie, również w takiej sytuacji, gdy na stokach wciąż zalega śnieg i lód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *