Ustawienie roślin doniczkowych w domu.

Rośliny doniczkowe w domu pełnią funkcje estetyczne, ale także zdrowotne, bo dostarczają nam oczyszczonego powietrze. Mają także udowodniony wpływ na nasze dobre samopoczucie. Regulują również poziom wilgoci w pomieszczeniach. W dodatku- mają moc zwalczania bakterii i zarodników grzybów, dzięki wydzielanym fitoncydom.

Należy jednak pamiętać, że różne gatunki mają różne wymagania i potrzeby aby rosnąć i kwitnąć. Planując zakup roślin doniczkowych do swoich domów i mieszkań pamiętajmy o pewnych zasadach. Na samym początku, ustalmy wymagania, typ pielęgnacji danej rośliny, zapotrzebowanie na promienie słoneczne, a będzie ona długo cieszyć nasze oko.

Jeśli poszukujemy roślin na parapet, to warto zdawać sobie sprawę, iż okna z północnej strony dostarczą zbyt mało światła. Wówczas sprawdzą się roślin o niewielkim zapotrzebowaniu na promienie słoneczne np. bluszcz, fiołki afrykańskie. Tak zwane rośliny ciepłolubne (heliofity) ciężko znoszą zacienione i przewiewne miejsca.  Z kolei bez odpowiedniej pielęgnacji cieniolubne przy zbyt dużym nasłonecznieniu uschną. Jeśli nie masz czasu na zajmowanie się roślinami domowymi a lubisz ich obecność zdecyduj się na tzw. rośliny uniwersalne, które zniosą różne warunki np. kaktusy, paprocie, draceny.

Częsta zmiana miejsca w domu także niekorzystnie wpływa na rośliny doniczkowe.  Nawet przekładanie ich w tych samych warunkach pokojowych, może wpłynąć na ich wzrost, jędrność liści czy kolor. Jest to najczęstsze u aloesu oraz storczyków.

Do sypialni najlepiej wstawić tzw. kaktus bożonarodzeniowy (Zygokaktus sp.), kaktus wielkanocny (Rhipsalidopsis gaertneri) lub Sansewierię (złośliwie nazywana językiem teściowej) – produkują one wyjątkowo dużo tlenu. Z kolei Zroślicha to roślina którą dobrze postawić nieopodal komputera i innych przezeń tego typu- pochłania amoniak wydzielany przez drukarki i urządzenia biurowe oraz detergenty. Przeciwdziała w taki sposób podrażnieniom błon śluzowych. Paprocie jonizują powietrze ujemnie, co pomaga stworzyć się właściwy mikroklimat.

Istnieją piękne choć trujące odmiany roślin. Te ustawmy w takim miejscu gdzie nie będą miały dostępu dzieci i zwierzęta.

Charakterystycznym pomieszczeniem jest domowa łazienka, gdzie panuje wilgoć. Niektórzy z nas lubią ustawiać rośliny nawet tutaj. Najlepszym wyborem będą kaktusy. Z  kolei jeśli jesteśmy posiadaczami dużej łazienki z wentylacją to sprawdzą się paprocie, fikusy  i maranty.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *